Menu Zamknij

W każdym mieszkaniu można znaleźć dywan, który nadaje wnętrzu dodatkowego charakteru. Przeważnie wybieramy materiał, który jest miękki, miły w dotyku oraz ma praktyczne zastosowanie. Każdemu właścicielowi domu lub mieszkania zależy, żeby dywan był zawsze czysty oraz świeży. Dlatego w naszym artykule przedstawimy kilka porad na łatwe i szybkie czyszczenie dywanów. Sprawdzimy jakie produkty oraz urządzenia najlepiej wykorzystać do pozbycia się niechcianych plam na dywanie. Jak w takim razie przystąpić do czyszczenia?

Czyszczenie dywanu domowym sposobem

Najważniejszą czynnością przed usuwaniem zabrudzenia jest odkurzanie dywanu. Wiele osób nie zdaje siebie sprawy jak głęboko może wnikać brud oraz kurz w strukturę naszego dywanu. Dlatego należy raz w tygodniu dokładnie odkurzać dywan, aby usunąć wszystkie zabrudzenia wtedy efekt prania dywanu będą zdecydowanie lepsze.

Aktualnie na rynku jest wiele chemicznych produktów, które usuwają różnego rodzaju zabrudzenia. Jednak są domowe sposoby, które mogą nam pomóc przy usuwaniu niechcianych zabrudzeń oraz plam. Pierwszym z nich jest mieszanka sody oczyszczonej z octem w proporcjach 2:3. Czystą gąbką wcieramy dokładnie roztwór w plamę, a następnie suszymy zabrudzone miejsce. Po niedługim czasie zabrudzenie powinno zniknąć i dywan znowu będzie prezentować się znakomicie. Kolejnym sposobem jest użycie talku, który nadaje się do tłustych plam. Miejsce plamy posypujemy talkiem i zostawiamy na kilka minut, później dokładnie odkurzamy zanieczyszczone miejsce.

Kolejnym dobrym pomysłem na usunięcie plamy w postaci tłuszczu jest mąka ziemniaczana. Nie należy jej mieszać z wodą tylko posypać w miejsce zabrudzenia. Substancja powinna w przeciągu kilku godzin rozpuścić tłuszcz i plama powinna zniknąć. Po kilku godzinach należy jeszcze dokładnie przejechać dywan odkurzaczem, aby cały proszek dokładnie usunąć.

Rozlane wino na dywanie – jak usunąć plamę?

Wylane wino na jasny dywan może przyprawić właściciela o wielki ból głowy. Na szczęście jest kilka sposobów, aby usunąć zabrudzenie, należy tylko działać mądrze i szybko. Zaczynamy od natychmiastowego wysuszenia miejsca zabrudzenia np. ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, że nie należy wcierać ani rozprowadzać plamy po dywanie! Plamę z wina zasypujemy sodą oczyszczoną i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie zabrudzenie powinno zniknąć i nasz dywan powinien dalej wyglądać jak nowy.

Kiedy jednak nie możemy poradzić sobie z plamą wina w domowy sposób, to warto skorzystać z profesjonalnych środków chemicznych. Należy jednak pamiętać, że są to substancje silnie działające dlatego, zanim zdecydujesz się nakładać je bezpośrednio na plamę, to sprawdzić efekt działania produktu na mniejszym obszarze dywanu. Często może dojść do zabarwienia struktury lub nawet przebarwienia. Jeśli zdarzyły się już odbarwienia, to spróbuj dodać do preparatu kwas cytrynowy lub łyżkę octu, który może zneutralizować obecny w nim chlor.

Jak usunąć z dywanu gumę do żucia?

Rzadko kiedy zdarza się nam, aby guma trafiła na dywan. Jednak są takie sytuacje, gdzie dzieci przypadkiem wypuszczą gumę na dywan i od razu wplątuje się ona w strukturę dywanu. Dlatego najlepszym pomysłem na usunięcie gumy jest lód. Gdy obłożymy to miejsce lodem, guma po kilku minutach stwardnieje i będziemy mogli ją szybko wykruszyć z dywanu. Jeśli zostanie jeszcze jakiś ślad, to najlepiej przetrzeć dywan zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.

Podsumowanie

Jak widać sposobów na wyczyszczenie dywanu z różnych zabrudzeń jest sporo. Należy pamiętać, aby często odkurzać dywan, ponieważ wtedy usuwanie plam będzie na pewno łatwiejsze i szybsze. Warto wszystkie środki chemiczne wcześniej próbować na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić jak reagują one na nasz dywan. Mamy nadzieję, że artykuł jest pomocny i będziecie teraz wiedzieć jak poradzić sobie z najczęstszymi zabrudzeniami. Jeśli szukasz domowych sposób na umycie okien, to przeczytaj nasz poprzedni artykuł.