Menu Zamknij

Regularne czyszczenie pralki jest bardzo ważne. Woda nieustannie działa na wnętrze bębna, dlatego pralka często pokrywa się kamieniem, pleśnią bądź brudem. Jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia, to znak, że trzeba koniecznie wziąć się za czyszczenie pralki. Sposobów na mycie jest bardzo wiele, dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które pomogą doprowadzić twoją pralkę do idealnej czystości. Wiele osób myśli, że takie czyszczenie jest bardzo skomplikowane i zajmuje dużo czasu, ale to nieprawda. Wystarczy kilka minut, aby twoja pralka nabrała dawnego blasku i dalej służyła podczas prania.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć wiele produktów chemicznych do wyczyszczenia pralki. Jednak produkty te nie są ekologiczne i czasami mogą okazać się drogie. Dlatego warto spróbować na początku wyczyścić pralkę domowymi sposobami. Najbardziej znanym jest soda oczyszczona. Do pojemnika na proszek dodajemy ½ sody i nastawiamy pralkę na pełen cykl prania. Ważne jest, aby nie wkładać do środka żadnych rzeczy. W usunięciu dużych zabrudzeń i kamienia należy ustawić temperaturę 90 stopni.

Za pomocą kwasu cytrynowego i octu możesz również wyczyścić wszystkie elementy pralki. Pozbywając się przy tym nieprzyjemnych zapachów, pleśni, brudu oraz kamienia, który jest częstym problemem każdego właściciela pralki. Tym razem do komory na proszek wsypujemy tylko 1/3 kwasku i ustawiamy temperaturę 90 stopni. Specjaliści sugerują, aby czyszczenie pralki wykonać przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zapobiegniemy szybkiemu osadzaniu się kamienia, pleśni oraz grzybów. Nasza pralka nie będzie posiadać nieprzyjemnych zapachów, a ubrania będą świetnie wyczyszczone.

Czyszczenie filtra w pralce

Jest to jedna z mało przyjemnych prac, ale bardzo ważna. Filtr zazwyczaj znajduje się na dole pralki po lewej bądź prawej stronie. Jego mycie po dłuższym czasie na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. W tym miejscu osadza się prawie cały brud i wszystkie odpadki. Jak zatem najlepiej wyczyścić taki filtr? Jest to bardzo szybki i prosty sposób. Na początku przygotuj sobie ręcznik papierowy lub szmatkę, która zabezpieczy podłogę przed zabrudzeniami. Po odkręceniu filtra delikatnie wyciągnij go i przemyj pod bieżącą wodą dodając np. płyn do mycia naczyń. Dokładnie oczyść go i nawilżoną szmatką, gąbką lub papierem przetrzyj środek filtra. Po czyszczeniu zakręć filtr z powrotem i ciesz się czystą pralką.

Czyszczenie uszczelki bębnowej

Bardzo wiele osób zapomina, że uszczelkę bębnową również trzeba co jakiś czas czyścić. Narażona jest ona stale na wiele wilgoci, dlatego po dłuższym czasie może pojawić się tam pleśń, brud oraz odpady po praniu. Najlepiej przetrzeć ją po każdym praniu szmatką, gąbką lub papierem jednorazowym, aby w środku nie pozostawały wilgotne miejsca. Dodatkowo można skorzystać z płynu do naczyń i delikatnie przetrzeć całą powierzchnię. Pamiętajcie jednak, żeby uszczelkę pozostawić suchą, aby nie rozwijały się na niej bakterie.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek?

W środku często zbierają się niewielkie zabrudzenia po proszku oraz płynie do prania. Wygląda to bardzo nieestetycznie, ale również może stać się w przyszłości siedliskiem bakterii. Dlatego, jeśli zauważymy, że w naszej komorze zaczyna pojawiać się osad lub wydobywać nieprzyjemny zapach, należy niezwłocznie przystąpić do czyszczenia komory. Najlepiej wyjąć cały pojemnik i wymoczyć go w ciepłej wodzie. Można użyć płynu do mycia naczyń, jeśli mamy większe zabrudzenia. Wyszorować komory gąbką lub szczoteczką. Następnie wszystko dokładnie wysuszyć i przetrzeć do sucha.

Czyszczeni pralki za pomocą tabletki do zmywarki

Wiele osób posiada w mieszkaniu zmywarkę i zakupuje do niej specjalne tabletki do mycia. Są one uniwersalne i można ich użyć również, wtedy gdy nasza pralka potrzebuje dokładnego czyszczenia. Jak zatem wyczyścić pralkę za pomocą tabletek? Wystarczy do bębna włożyć dwie lub jedną tabletkę i ustawić urządzenie na temperaturę 60-90 stopni. Usuniemy w ten sposób nieprzyjemne zapachy, zarazki oraz kamień.

Jak dbać dodatkowo o pralkę?

Warto znać dodatkowe zasady, dzięki którym twoja pralka będzie dłużej czysta i sprawna. Staraj się wyciągać pranie zaraz po zakończeniu pracy. Jeśli już to zrobisz, to nie zamykaj drzwiczek, tylko uchyl je na jakiś czas, aby szybciej osuszyć bęben pralki. Korzystaj z pralki 2-3 razy w tygodniu maksymalnie, jeśli oczywiście to możliwe. Warto sprawdzać dodatkowo co miesiąc twardość wody za pomocą testera. Jeśli stężenie soli mineralnych będzie wysokie niż zalecane, to od czasu do czasu puść program z tabletkami zmiękczającymi.
Sprawdź również:
Jak czyścić dywan domowymi sposobami?
Jak szybo umyć okna domowym sposobem?
Jak wyczyścić kostkę brukową przed domem?