Menu Zamknij

Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mycie okien, które sprawią, że szyby będą czyste oraz lśniące. Wiele osób nie wie jakich produktów należy użyć do pielęgnacji szyb, dlatego w tym artykule zaproponujemy najlepsze sposoby na umycie okien. Podpowiemy jak zrobić to szybko i łatwo bez większych problemów. Właściciele domów często skarżą się, że czyszczenie okien jest bardzo mozolne i pochłania wiele czasu. Dziś przedstawimy wam kilka sposób, dzięki którym umyjecie okna szybko bez smug nie męcząc się przy tym.

Najprostszy sposób – ręcznik papierowy i płyn do mycia szyb

Najpopularniejszym sposobem mycia okien jest bezapelacyjnie wykorzystanie ręczników papierowych i dobrego płynu do mycia szyb. Jeśli nie mamy przy sobie ręczników papierowych, to warto skorzystać ze ściereczki lub gumowej ściągaczki do szyb. Jeśli natomiast chodzi o płyn, to polecamy sprawdzić firmę YOPE lub Karcher, która posiada świetne środki do szyb, luster i powierzchni szklanych.

Co w przypadku, gdy nie mamy płynu do mycia szyb?

Jeśli w mieszkaniu nie posiadamy specjalnych specyfików do mycia szyb, to warto wykorzystać płyn do naczyń. Usuwa on również dobrze zabrudzenia i pomoże nam wyczyścić szyby bez żadnych problemów. Niewielką ilość płynu należy dodać do miski z ciepłą wodą i dobrze wytrzeć ściereczką okno. Następnie ręcznikiem papierowym dokładnie zmyć powierzchnię na sucho. Na oknie nie powinny zostać żadne smugi i powierzchnia powinna być również lśniąca.

Brak chemii – ściereczka z mikrofibry i miska z wodą.

Osoby, które chcą umyć okna beż żadnych środków chemicznych, powinny zdecydować się na zakup dobrej ściereczki z mikrofibry. Najlepiej zainwestować w dwie ściereczki, gdzie jedną będziemy mogli przecierać powierzchnię okna na mokro, natomiast drugą ścierać już wszystko na sucho. Nowoczesne ściereczki z mikrofibry charakteryzują się unikalną budową, która pozwala na usunięcie niechcianych plam tłuszczu oraz brudu.

Domowy sposób na mycie szyb – roztwór soku z cytryny i wody

W ostateczności zawsze możemy wykonać sami roztwór, dzięki którym umyjemy nasze okna. Należy wykonać roztwór z soku cytryny i wody, dodajemy pół szklanki roztworu na szklankę wody. Taki specyfik gwarantuje nam czyste okna oraz świeży zapach w całym mieszkaniu.

Ocet i szklanka wody – kolejny domowy pomysł

Jeśli nie mamy cytryn, to warto dodać do wody 2 łyżeczki octu na szklankę wody i w ten sposób będziemy mieli też czyste okna. Warto zaznaczyć, że nie ma się czego bać iż w mieszkaniu będzie nieprzyjemny zapach. Ocet szybko traci swój zapach i już po kilkunastu minutach przestaje być odczuwalny. Octem warto umyć okna, które są mocno zabrudzone i długo nie były czyszczone.

Szybkie przetarcie szyb w domu

Często właściciele domu chcą szybo przetrzeć jedną szybę lub dwie, ponieważ została zabrudzona. Wtedy warto skorzystać z chusteczek nawilżających do mycia szyb. W ten sposób można szybko przetrzeć zabrudzone okno i pozostawić je do wyschnięcia. To rozwiązanie sprawdzi się przy niewielkich zabrudzeniach jeśli np. posiadasz zwierzęta w domu.

Samochodowy płyn do spryskiwaczy

Mało kto na to wpadnie, ale samochodowy płyn do spryskiwaczy również może nam posłużyć do umycia szyb. Jeśli potrzebujemy szybko wyczyścić okna na jakieś przyjęcie i nie mamy odpowiedniej chemii do okien, to warto wypróbować ten pomysł. Należy sprawdzić również zapach, który będziemy używać, żeby w domu nie było nieprzyjemnego zapachu przez dłuższą chwilę.

Sprzęt do profesjonalnego mycia szyb

Osoby, które bardzo często myją okna i mają ich dużo w mieszkaniu, to powinny zdecydować się na profesjonalną myjkę do okien. Gwarantują one czyste i lśniące szyby, które umyjemy w kilkanaście sekund. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 200 zł i powinny w 100% spełnić nasze oczekiwania. Myjki są bardzo poręczne, lekkie i mogą wyczyścić szybę beż żadnych smug.

Czego nie należy robić podczas mycia szyb?

Nie należy nigdy czyścić szyby na sucho, ponieważ może dojść do zarysowania szkła. Na powierzchni mogą być niewidoczne dla oka odrobinki kurzu, które osiadają na oknie i podczas tarcia mogą porysować szkło. Przed myciem szyby należy dokładnie wyczyścić ramy okna i framugi. Warto zwrócić również uwagę na porę mycia okien, nie należy tego robić w zimne i chłodne dni szczególnie przy przymrozkach oraz w bardzo słoneczne dni, ponieważ pod wpływem słońca użyte płyny mogą szybko parować zanim wytrzemy okno. W takim przypadku pozostaną brzydkie i trudne do usunięcia smugi.

Jak polerować okna w mieszkaniu?

Dobrym sposobem do polerowania okna jest stara gazeta (nie kolorowa), która ma właściwości nabłyszczające. Można skorzystać również z nabłyszczacza do zmywarek, który dodamy do wody podczas mycia okien oraz podobne działanie ma dodatek gliceryny. Niektórzy korzystają również z rajstop, które już nam nie posłużą bądź pieluszki tetrowej, które doskonalone chłoną wilgoć.

Podsumowanie

Jak widać mycie okien można wykonać na wiele sposobów. Najlepiej zastosować oczywiście myjkę do okien, która nie kosztuje dużo, ale zagwarantuje nam szybkie sprzątanie okien i zaoszczędzi dużo czasu. Jeśli lubimy myć okna ręcznie to najlepiej wybierać sprawdzone sposoby jak płyn do mycia szyb lub specjalną chemię. W razie braku takich produktów warto zdecydować się na roztwór z cytryny, ocet lub płyn samochodowy do szyby. Natomiast jeśli jesteś osobą, która nie lubi w ogóle wykonywać takich czynności możesz sprawdzić usługi mycia okien i witryn rzeszowskiej firmy Stanbest. Wykonujemy również mycie kostki brukowej oraz elewacji domu. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty naszej firmy.