Menu Zamknij
Mycie kostki

Kostka brukowa jest bardzo często wykorzystywana do otaczania domów, podjazdów oraz ogrodów. Pełni ona funkcję nie tylko praktyczną i funkcjonalną, ale także estetyczną. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na kostkę w różnych kolorach, kształtach i materiałach. Jeśli chcemy, aby kostka brukowa służyła nam wiele lat, to trzeba o nią odpowiednio zadbać. W tym artykule podpowiemy jak czyścic kostkę brukową domowymi sposobami oraz jakie urządzenia najlepiej zakupić, aby przyśpieszyć ten proces.

Mycie kostki brukowej impregnowanej

Przed zakupem kostki możemy wybrać produkt, który już wcześniej jest zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mycie kostki brukowej będzie łatwiejsze, ponieważ wystarczy nam do tego szorstka szczotka i trochę wody. W ten sposób dotrzemy do wszystkich zakamarków i zagłębień, dzięki czemu usuniemy niechciany brud.

Mycie kostki brukowej nieimpregnowanej

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup kostki brukowej nieimpregnowanej, to po jej ułożeniu warto od razu nałożyć specjalną warstwę ochroną, która maksymalnie wzmocni podłoże, ustabilizuje bruk i zwiększy odporność kostki na zabrudzenia i wilgoć. Warto wykonać taki zabieg, ponieważ będziemy się dłużej cieszyli ładną kostką brukową, którą w szybki sposób wyczyścimy.

Jeśli nie udało nam się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć powierzchni kostki brukowej nieimpregnowanej, to nasz produkt narażony jest na wnikanie wszelkich zabrudzeń, plam oraz nieczystości. Jeśli kostka brukowa nie zostanie zabezpieczona to niechciany brud dostanie się do środka struktury materiału i jest bardzo ciężkie do usunięcia. Nie wystarczy w tym przypadku woda i słabej jakości detergent. Należy zakupić specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej, który wnika głęboko do środka materiału i usuwa wszystkie zabrudzenia. Takie produkty bardzo dokładnie czyszczą kostkę i nie działają negatywnie na jej strukturę. Warto w takim przypadku skorzystać z profesjonalnej usługi mycia kostki brukowej, przez specjalistów którzy mają wieloletnie doświadczenie i dostosują odpowiedni detergent oraz sprzęt.

Usuwanie oleju i tłuszczu z kostki brukowej

Nie raz zdarzyło się chyba, ze podczas rodzinnego grilla trochę tłuszczu zleciało na kostkę lub mieliśmy niewielki wyciek oleju w zaparkowanym samochodzie na podjeździe. Te plamy są bardzo ciężkie w usunięciu, ponieważ bardzo głęboko wnikają w strukturę kostki, dlatego trzeba się nimi jak najszybciej zająć. Jeśli w szybkim tempie nie uporamy się z taką plamą, to możemy zostać z zabrudzeniem na całe życie.

Jeśli zobaczymy od razu niepokojące plamy oleju, to należy szybko silnym strumieniem ciepłej wody zmyć zabrudzenie. Warto dodać jeszcze środek odtłuszczający ze specjalnego detergentu. Plamy tłuszczu należy również szybko zmyć szczotką z dodatkiem wody i np. środka do mycia naczyń.

W sytuacji, gdy nasze działania zostały wykonane za późno i plamy nie chcą schodzić należy zakupić profesjonalny płyn do czyszczenia takich zabrudzeń. Warto pamiętać, że nawet taka chemia nie zagwarantuje nam 100% wyczyszczenie. Dlatego należy zawsze od razu reagować na zabrudzenia, ponieważ każdy dzień zwłoki wpływa na naszą niekorzyść. Jeśli używamy specjalistycznego płynu musimy zawsze przeczytać etykietę ze sposobem użycia, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić naszej kostki brukowej. Jak widać czyszczeni kostki brukowej z tłuszczu nie jest trudne, ale liczy się przede wszystkim czas reakcji.

Usuwanie mchu z kostki brukowej

Największym problemem wśród klientów jest porost kostki mchem, porostami oraz chwastami. Wyrastają one przeważnie w łączeniach i spoinach, gdzie jest wilgotno oraz ciemno. Większość osób czyści kostkę brukową z mchu za pomocą wyrywania roślin. W sklepach ogrodowych można znaleźć wiele takich narzędzi, które pomogą szybciej uporać się z mchem i porostami. Problemem są jednak nawracające problemy, które przez dłuższy czas robią się frustrujące.

Kolejnym domowym sposobem jest usuwanie mchu, chwastów i porostów z kostki brukowej za pomocą octu. Zaletą jest brak negatywnych skutków ubocznych w postaci przebarwień, zatrucia gleby i posiada dużą skuteczność. Roztwór tworzy się za pomocą wody i octu w stosunku 1:2. Do tego można dodać również płyn do naczyń, aby nie mieszkanka nie przylegała do roślin. Roztwór należy nałożyć na łączenia i szczeliny, gdzie występuje najwięcej porostów oraz mchu. Można zrobić to za pomocą pędzla lub spryskiwacza. Warto pamiętać, aby prace zacząć w słoneczny i bezwietrzny dzień.

Osoby, które mają większe problemy z uporczywym odrastającym mchem na kostce brukowej, powinni zgłosić się do specjalistów. Rzeszowska firma sprzątająca Stanbest wykona profesjonalne czyszczeni kostki brukowej za pomocą odpowiedniego sprzętu. Firma posiada chemiczne środku o właściwościach biobójczych, które na pewno sprostają oczekiwaniom naszych klientów. Jeśli klient posiada dzieci lub zwierzęta domowe, to powinien na ten czas przebywać z nimi poza domem, ponieważ środki mogą mieć negatywny wpływ na alergików. Wszystkie prace Stanbest wykonuje w odpowiedniej ochronnej odzieży, która zabezpiecza dłonie, twarz oraz oczy.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zaprawy

Wiele razy podczas domowych prac zdarza się, że nasza kostka brukowa zostanie pobrudzona przez farbę, zaprawę lub cement. W takich chwilach należy bezzwłocznie usunąć zabrudzenie z kostki. Najlepszym sposobem jest delikatne zdrapanie danej warstwy i wyczyszczenie jej wodą. Jeśli taki zabieg nic nie pomoże, to trzeba wyczyścić kostkę brukową za pomocą szlifowania lub piaskowania. Zabieg ten najlepiej, aby wykonała profesjonalna firma, która ma wieloletnie doświadczenie i wie jakich urządzeń użyć. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej firmy, która zajmuje się również myciem elewacji z takich zabrudzeń, to koniecznie sprawdź nasze usługi.

Jak prawidłowo zabezpieczyć kostkę brukową po czyszczeniu?

Na rynku istnieje wiele specyfików, dzięki którym dobrze zabezpieczymy naszą kostkę brukową. Warto wybrać sprawdzone produkty, dzięki którym kostka będzie prezentować się dobrze. Częste mycie kostki brukowej może doprowadzić do zmycia powierzchni ochronnej, dlatego tak ważne jest jej zabezpieczenie. Kostka może wtedy łatwiej się brudzić jest narażona na różne warunki atmosferyczne i pęknięcia. Zalecamy również zawsze mieć w zanadrzu kilka, kilkanaście kostek, które można w razie w zamienić za te uszkodzone lub niezdolne do wyczyszczenia.